Всеукраїнський арт-проект “Килим. Сучасні українські митці” стартував у Києві

0

Zenko Foundation зібрав роботи художників з усієї України

6 грудня у Музейно-виставковому центрі “Музей історії Києва” відкрився масштабний всеукраїнський проект “Килим. Сучасні українські митці”. Експозиція триватиме до 15 січня 2017 року.

Виставка у Києві є завершальним етапом проекту, який мандрував країною з квітня цього року. 20 художників з різних регіонів України створили свої “килими”, де кожен показав власне бачення традиційного мистецтва у сучасному світі. На виставці представлені живопис, скульптура, інсталяції та відео-арт.

“Ми запросили художників поміркувати не з приводу того килима, який висить на стіні або лежить на підлозі. У нашому випадку “килим” – це радше філософська категорія. Адже традиційний тканий килим завжди слугував не так декоративним елементом, як оберегом. Він створювався як двосторонній, у нього не було “непотрібного” зворотнього боку. Виходила своєрідна метафора протиставлення і зв’язку життя і смерті, радості і горя”, – пояснює співкуратор проекту Ігор Абрамович.

Дехто з художників сприйняв завдання буквально, зокрема, Тетяна Малиновська створила зображення килима, який висів на стіні у батьківській хаті режисера Сергія Параджанова, класика українського поетичного кіно. Килими у своїх роботах використали Дар’я Кольцова, Антон Логов, Сергій Петлюк, Андрій Сидоренко. Роман Мінін створив панно “Килим обіцянок”, причому в Києві можна побачити два варіанти роботи. Для частини художників ідея проекту стала відправною точкою для роздумів над ситуацією в країні. Олексій Сай створив серію напівабстрактних “Пейзажів зі слідами вибухів снарядів”, у яких використав карти східних регіонів, де відбувалися і досі тривають бойові дії. Зоя Орлова представила картину “Гранати”, яка натякає водночас і на фрукт, образ якого насичений різноманітними символами, і на зброю.

У проекті беруть участь художники з Одеси, Львова, Харкова, Києва. Це переважно представники покоління “нових молодих”, котре заявило про себе лише кілька років тому і все ще продовжує формуватися. Всі вони – дуже різні, кожному притаманний індивідуальний, часто вже впізнаваний стиль.

“Створені в рамках спільної ідеї проекту індивідуальні висловлювання групи молодих українських художників, такі несхожі один на одного за змістом, напрямком і стилістикою, об’єднуються, тим не менше, у дивовижно цілісне “ткане полотно”, формують єдиний “килим”, — говорить співкуратор проекту “Килим. Сучасні українські митці” Олександр Соловйов.

Проект стартував 8 квітня в Татарові, Івано-Франківська область, в головному арт-просторі Zenko Foundation, розташованому на території готельного комплексу “Коруна”. Після Карпат його показали у Львові, до Львівського палацу мистецтв “Килим” приїхав у червні, потім у жовтні проект побачили харків’яни у “ЄрміловЦентрі”. І ось – завершення мандрів “Килима” в Києві.

“Ми від початку виступали за культурну децентралізацію і возили виставку країною. Сучасне мистецтво має виходити за межі столиці, ставати доступнішим. Але згодом вирішили, що підбити підсумки першого всеукраїнського проекту фундації буде правильніше саме в Києві”, – зазначив ініціатор проекту і засновник фонду Zenko Foundation Зенко Афтаназів.

Куратори проекту — Ігор Абрамович та Олександр Соловйов

Генеральний медіа-партнер – Forbes Україна

Видавничий партнер проекту – Фонд ArtHuss

Партнер проекту – Кyiv Academy of Media Arts

Художники, які беруть участь у проекті: Apl315, Катерина Берлова, Назар Білик, Мирослав Вайда, Артем Волокітін, Олексій Золотарьов, Дар’я Кольцова, Антон Логов, Тетяна Малиновська, Роман Мінін, Анна Миронова, Роман Михайлов, Зоя Орлова, Сергій Петлюк, Юрій Пікуль, Степан Рябченко, Олексій Сай, Андрій Сидоренко, Анна Сороковая, Олексій Яловега.

Про Zenko Foundation. Фонд заснований 2015 року. Основною місією арт-інституції є підтримка і просування українського сучасного мистецтва. В колекції Zenko Foundation – понад 200 творів вітчизняних сучасних художників. Дебютним проектом фундації стала виставка «Українське сучасне мистецтво. З приватних колекцій» (жовтень-березень, арт-простір у готельному комплексі «Коруна»). Серед пріоритетних напрямків розвитку Zenko Foundation: виставкова програма на майданчиках Zenko Foundation, а також підтримка участі українських художників у масштабних національних і міжнародних проектах, аукціонах сучасного мистецтва тощо; видавнича програма, метою якої є підвищення інформованості вітчизняної і зарубіжної аудиторії про український арт-процес; розвиток веб-порталу, на котрому у відкритому доступі розміщується інформація про колекцію Zenko Foundation, а також низка необхідних довідкових матеріалів, відеоінтерв’ю з художниками, архівні матеріали з історії сучасного мистецтва України.

Режим роботи МВЦ «Музей історії Києва» (вул. Б. Хмельницького, 7)

Пн. – з 11.00 до 16.00 (каса – до 15.15).

Вт.–Нд. – з 11.00 до 19.00 (каса – до 18.15)

Вартість квитка на експозицію – 30 грн., пільговий квиток – 15 грн.