«Хореографія для чоловіка, який біжить» Еґлє Будвітітє

0

Перформанс литовської мисткині сучасного мистецтва Еґлє Будвітітє «ХОРЕОГРАФІЯ ДЛЯ ЧОЛОВІКА, ЯКИЙ БІЖИТЬ»

Подія, яку планували від початку масштабної виставки сучасного мистецтва Північно-Балтійських країн та України «Ідентичність. За завісою неозначеності», що відкрилася 18 березня в НХМУ. Живий проект у міському середовищі, ще один погляд на ідентичність від художниці Еґлє Будвітітє, яка представляє Литву, – перформанс «Хореографія для чоловіка, який біжить» у виконанні українських чоловіків.

Еґлє Будвітітє (Eglė Budvytytė) створює свої роботи, поєднуючи кіно, танець, архітектуру та відео-арт. Вона підкреслює імпровізаційний характер творів та важливість залученості у процес: «Мені цікаві усі типи непостійних та несподіваних подій, які стаються, коли тіло починає поводитись всупереч правилам (публічні місця, поведінкові моделі, негласні соціальні норми тощо).

У «Хореографії для чоловіка, який біжить» (Choreography for the Running Male) було цікавим змусити глядачів відчувати сором, хотіти втекти, – на відміну від почуттів, які викликають послідовники Харе Крішни, рухаючись у танці через усе місто. Але «чуттєвий чоловік» соромиться та почуває себе приниженим через свою кризу ідентичності, тому що давні маскулінні коди вже не діють. Чоловіки біжать і ховаються від старої ідентичності (й від системи), водночас виявляючи знаки нової ідентичності, жести та рухи, які ідентифікуються не як чоловічі або жіночі, але щось між ними двома».

Еґлє Будвітітє (Eglė Budvytytė) навчалася у Вільнюській Академії Мистецтв (2004) та в Академії Герріта Рітвельда (Нідерланди, 2006). Отримала ступінь магістра мистецтв у Piet Zwart Institute (Нідерланди, 2008). Брала участь у багатьох важливих міжнародних виставках, серед яких: Бієнале у Сіднеї, «Ти уявляєш, чого ти бажаєш» (2014); District Kunst und Kulturförderung, «Забутий рух піонерів» (Берлін); Print Triennial, Художній музей КУМУ (Таллінн). Брала участь у Пале де Токіо (Palais de Tokyo) (Париж), Стеделік Музей (Stedelijk Museum) (Амстердам), Ван Аббе Музей (Van Abbe Museum) (Ейндховен).

Перформанс проходить в рамках найбільшого спільного міждержавного проекту Литви та України «Литва-Україна. Культурне партнерство 2016». Окрім представлення українській аудиторії різноманітної і багатогранної сучасної литовської культури, проект покликаний укріпити культурні зв’язки, підтримати та сприяти розвитку тісного співробітництва та обміну досвідом між обома державами. Впродовж року українці матимуть можливість ознайомитися з таким проявами литовської культури, як фотографія, архітектурний дизайн, література, музика, театр, мистецтво та мода.

Джерело: прес-реліз