Інсталяція «ТРАВМА»: «Травмоване» суспільство або суспільство унікальних людей?

0

1 грудня – 30 грудня 2017

Цього року відбудеться перша презентація серії інсталяцій «ТРАВМА» митця Лери Літвінової про те, що  стосується кожного: про толерантність, відмову від дискримінації та стигми. Кожен з арт-об’єктів серії «ТРАВМА» присвячений темі людей, які мають тяжкі хвороби або фізичні особливості, та унікальності їх досвіду у сучасному суспільстві.

Мистецтвознавець Леонора Янко каже: «Тема інсталяції Лери Літвінової насправді є більш широкою, ніж проблематика фізичних хвороб. Вона про співчуття та також про «травми» душевні і духовні, що є невидимі, але від того не менш потребуючими уваги».

Перший арт-об’єкт з серії «ТРАВМА» площею 30 квадратних метрів дозволить поринути у ідеалізований світ у стінах інсталяції та залишитись наодинці з почуттям легкості усамітненності та світла.

«ТРАВМА» – це дискурс з питань взаємовідносин в суспільстві, це питання до кожного: чи бачимо ми людину перед собою, незважаючи на броню страху, невігластва та упередженості? Тяжка хвороба, фізіологічні особливості особливо нагадують тест з лакмусовим папером як викриття толерантності та якості відносин.

Сучасне суспільство схильне до таврування «не таких, як всі» людей. Розглядаючи поняття «таврування» або «стигми» як соціального або культурного процесу, поняття стигматизації виступає як суто моральна проблема суспільства. Митець задає питання про відкритість людини до сприйняття іншої особистості з її специфічними рисами будь-якого характеру, адже унікальність людини в її не ідеальності.

Перша інсталяція з серії «ТРАВМА» буде презентована 1 грудня у всесвітній день боротьби зі СНІДом, в галереї Американського дому в рамках відкриття виставки “B POSITIVE” та присвячена проблемі боротьби зі СНІДом.

Лера Літвінова коментує з приводу першої презентації арт-інсталяції «ТРАВМА»: «Інсталяція складається з майже 200 вертикальних білих тростин висотою до 3 метрів, що зростають з землі, створюючи відчуття прогулянки по лісу зі стрункими деревами. Підніміть голову, і ви побачите унікальну вершину кожного з них. Тростини піднімаються так, нібито вони є люди. Стигматизація за будь якої ознаки призводить до дискримінації, а дискримінація – до знецінення індивідуума. Знецінення людини – є ознакою травмованого суспільства. Таким чином я підкреслюю, що ми всі однакові та всі різні водночас. Тростини візуалізують ритмічний рух, який робить суспільство, і нагадує тих з нас, які стали опорою для інших людей».

Інсталяція «ТРАВМА» – це відвертий діалог з глядачем з приводу змін, які відбуваються у суспільстві. Адже проблема ВІЛ та її вирішення найбільшим чином підкреслює питання, чи прагнемо ми до позитивних зрушень.

«Компанія «Фарби Колорит» розуміє важливість проблеми боротьби зі СНІДом та із задоволенням підтримує подібні соціальні проекти, – коментує генеральний директор Мауно Нурм. –  Таким чином ми можемо прийняти участь не тільки у культурному розвитку країни, але й у формуванні лояльного, відкритого суспільства, вільного від упередження та дискримінації».

Виставка триватиме з 1 по 30 грудня у Американському домі. Відкриття почнеться  о 18:30. Приєднатися до проекту і продемонструвати підтримку і солідарність людям, які живуть з ВІЛ в Україні, може кожний, відвідавши виставку.   

Адреса: м. Київ, вул. М. Пимоненка, 6, Американський дім. Вхід вільний. З собою мати паспорт або посвідчення водія.