Проект «ДуСт (духовна столиця): неформальне мистецтво 90х»

0

24 березня галерея сучасного мистецтва Jump відкриє експозицію, присвячену неформальним мистецьким пошукам Полтави в 90 роки минулого сторіччя. Виставка триватиме до 21 квітня.

«ДуСт (духовна столиця): неформальне мистецтво 90х» – це не виставка, а археологічний пошук, завданням якого  стало віднайдення цілого пласту культурного життя з незвичною та випадаючою, на перший погляд, із загального контексту регіону естетикою. Метою й надихаючою складовою культурологічних «розкопок» є висвітлення мистецтва, зосередженого на пошуку свого місця у неідеологічній реальності та появи дискурсу сучасного мистецтва, як найбільш сприятливого для цього.

Зосередившись на фігурах неформального культурного андеграунду, дослідження вивело на групу художників та окремих фігур, чиє мистецтво, хоча й виставлялось кілька разів у Художньому салоні та галереї «Парсуна», проте супроводжувалось неминучими скандалами й поступово позбавлялось можливості бути представленими в художніх інституціях.

За відсутності архівів, чи бодай якихось документацій, основним місцем «розкопок» стали розповіді людей, які інколи виводили на слід тої чи іншої роботи, нового персонажу періоду або ж впирались у темний кут спогадів про знищені та втрачені твори. У результаті тісне сплетіння фігури оповідача, пригаданої історії та віднайденої роботи (самої по собі або ж у переказі) передались і в експозиції. Окрема й першопланова лінія розповідей, фотографій та відео весь час натрапляє на віднайдену роботу, виводить на неї десь у бік або залишає про неї спогад. Подібна єдність історій та творів також обережно натякає, що саме життя сприймалось, як художня акція – «Зачем было делать перформансы, если вся наша жизнь была похожа на перформанс» (Юрій Лєшуков).

Куратор: Антон Усанов