Розкопки під час масштабного будівництва доріг біля Кракова

0

Національний художній музеї України

3.03.2018 22.04.2018

В основі виставки – унікальні археологічні знахідки з околиць Кракова. Понад 500 артефактів, завдяки яким  простежується історія Польщі через віки. І це лише  частина колекції, яка з’явилась завдяки багаторічним масштабним археологічним розкопкам, що передували будівництву автостради А4, яка з’єднала Краків з кордоном України.

На виставці  представлені прикраси, скло, військова амуніція, посуд, знаряддя праці та ритуальні речі. Найдавнішим знахідкам –  більше 15 тисяч років, а найновішим – лише близько сотні років.

Окрасою експозиції є глиняна жіноча фігурка, виготовлена в 5500 році до нашої ери. На сьогодні це найдавніше відоме жіноче зображення на території Польщі.

Серед найцінніших експонатів – скарб 800-700 рр. до н.е. із села Александровичі. Знахідка трапилась археологам у перші дні розкопок. Одразу під шаром орної землі вони знайшли скарб, який складався з понад 50 прикрас. Віднайдені браслети, шпильки, підвіски, ґудзики і чоловічий нагрудник походять із віддалених районів Північної та Південної Європи. Більшість предметів виготовлено з поширеної тоді бронзи. Однак частина прикрас була із заліза – сировини важкодоступної та цінної на той час.

Крім власне  артефактів, на виставці  є супровідні  матеріали –  за допомогою 47 банерів та 8 мультимедійних екранів куратори розповідають історію досліджень.

«Велика цінність виставки полягає в тому, що кожен глядач може не просто побачити знайдену річ, а прочитати  її історію та інтерпретацію археологів. Ці речі «оживають», адже ми можемо зрозуміти, звідки вони потрапили до околиць Кракова та як їх використовували. Завдяки польським археологам ми також можемо побачити реконструкції житла та одягу давніх мешканців околиць Кракова і чітко уявити, як жили люди тисячі років тому», – розповіла кураторка виставки з українського боку, співробітниця «Рятівної археологічної служби» Наталка Войцещук.

Із 2011 року «Археологія автострад» експонувалася у 16 містах Польщі. Торік Львів став першим містом поза межами Польщі, де презентували виставку. Після Києва виставку побачать у Полтаві і Дніпрі.

Куратори: Альберт Заставний, науковий співробітник Археологічного музею у Кракові; Наталя Войцещук, молодший науковий співробітник НДЦ  РАС ІА НАН України

Організатори виставки:

НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України

Археологічний музей у Кракові

Краківська група досліджень автострад

Національний художній музей України

Український комітет Міжнародної ради музеїв (ІСОМ)

Виставка відбувається під патронатом Міністерства закордонних справ України та Посольства Республіки Польща в Україні.

Відкриття виставки — 2 березня о 18:30