Арт новини
Українське мистецтво на Miami Art Week
Тиждень мистецтва в Майамі протягом усього часу показував найважливіші теми та висвітлював їх для всього світу.
Ми відвідали всі заходи в рамках Miami Art Week, щоб дізнатися, як українська тема була представлена у світі мистецтва, дизайну та моди.
Як завжди місто переповнене знаменитостями, колекціонерами, критиками, галеристами, художниками, творчими людьми, але цього року до них додалася подія web3 gateway, яка залишила свій відбиток в історії Art Basel.
Найбільш насичена і цікава програма, яка в цьому році, крім всіх стендів і art talks, включала в себе Tezos – новий простір web3 з власними творцями і колекціонерами.
Як завжди головну роль на майбутній рік мають Ларрі Гагосян, Девід Цвірнер, Вікторія Міро, а також інші видатні галеристи.
Нова галерея Джерома Поджі представила роботу українського художника Микити Кадана
Мова як форма захисту розглядається і в іншій серії малюнків без назви. Тут слова ДІТИ (“CHILDREN”) або ЛЮДИ (“РEOPLE”) намальовані на тлі хмарного неба або поруч із зяючим чорним сонцем. Використання слова “ДІТИ” відсилає до трагічної події, яка сталася у березні в місті Маріуполь. Це було написано російською мовою, великими літерами і двічі поруч з будівлею Донецького академічного обласного драматичного театру в Маріуполі, так, щоб його було видно з неба: це була спроба захистити від обстрілів цивільне населення, в основному жінок і дітей, які ховалися там від обстрілів. Однак це не допомогло запобігти російським бомбардуванням: театр було зруйновано, загинуло від 300 до 600 людей, а саме місто було зрівняне з землею російськими військами на початку вторгнення. ЛЮДИ у творах Микити Кадана постають між небом, перетвореним війною на джерело руйнування, і землею, заселеною людьми. В українській та російській мовах це слово пишеться однаково, але вимовляється по-різному. Через цей збіг художник звертається до міфу про братерство між українцями та росіянами, яке, однак, не захищає людей від смерті. На думку художника, путінський расизм сьогодні розгортається парадоксальним чином: Українців бачать братами, але зіпсованими, схожими, але не такими, і “якщо права рука твоя спокушає тебе до гріха, то нехай вона буде кульгавою і непотрібною! Бо краще тобі втратити частину тіла твого, аніж бути вкиненим у пекло все” (Мт. 5:30)”.
“росія – терористична держава”
Є українці, які мовчки стоять у футболках перед входом на Арт Базель, щоб висловити обурення українців щодо росії, яка продовжує свої військові злочини проти України. Геноцид українського народу триває, починаючи з Батуринської трагедії 1708 року і до сьогодні. росія є терористичною державою і це доведений факт. З 24 лютого 2022 року вона веде повномасштабну війну проти незалежної України. Неможливо описати той відчай, який ми всі відчували того ранку. Тиха акція протесту під девізом «росія – держава терорист» під час Art Basel є другим проектом у співпраці українсько-американського художника Олега Кулика та викладачки Львівської академії мистецтв Ліліани Рудик. Метою їх колаборації є нагадати про те, що війна в Україні триває, росія далі здійснює свою огидну криваву агресію, і світ має про це пам’ятати. Першим їх спільним проектом була інсталяція «Сітка відчаю», яка експонувалась на Art Prize 2022.
Арт Майамі + Контекст Майамі
Після першого кроку в галереї мистецтв Вальтмана Ортеги на глядачів дивиться велике полотно зі знайомим портретом.
Віктор Сидоренко – один з найвідоміших українських художників, головна тема, над якою він працює вже багато років – “людина в штанях”. Напіводягненого чоловіка у спідній білизні носили всі верстви українського суспільства протягом майже століття. Митець оспівує національне самовизначення, вихід України з радянського минулого, прагнення стерти це минуле з колективної пам’яті. Образ Віктора втілює “драму безособовості”, “масової людини”, “одного з багатьох”, ту спільність долі, яка так чи інакше об’єднала покоління 20-го століття, що пережили дві світові війни, і кожного дня боролися за українське визволення.
Саме так цей персонаж еволюціонував у надзвичайно змістовний образ, який набуває додаткових смислів з кожним новим контекстом його розгляду.
Практично неможливо переоцінити значення цих робіт, які поєднують минуле і сьогодення з надією на світле і щасливе майбутнє, яке принесе свободу і мир.
Нью-Йоркська галерея Mark Borghi представляє Андреса Валенсію, молодого сучасного художника, який випустив лімітовану серію картин “Вторгнення в Україну” у співпраці з Klitschko Foundation, частина коштів від продажу яких буде спрямована на благодійність Україні.
Картини та художній колаж на піджаку Олі Рондяк представили силу жінок – John William Gallery з Бока-Ратон.
У павільйоні “Контекст” львівський художник Сергій Задер демонструє блискучі скульптури тварин, прикрашені кристалами Сваровскі.
Посеред вулиці перед входом до павільйону “Контекст Майамі” в центрі експозиції – розстріляна дитяча гірка з колись мирного житлового району в Ірпені, Україна.
НЕМАЄ ЧАСУ СИДІТИ ОСТОРОНЬ…. 27 лютого 2022 року Ірпінь пережив вторгнення та окупацію російськими військами. За 1 місяць і 1 день загинуло 290 мирних жителів та 50 військовослужбовців. За погодженням з українською владою, некомерційна організація Nantucket Cares, що діє на підставі 501(c)(3), привезла горку до США, щоб підвищити обізнаність про звірства, які все ще відбуваються в Україні. Мистецтво та поезія Шеріл Фадж розповідає їхню історію. Маленькі дерев’яні дитячі стільчики були створені Сьюзан Джосітас та Чічі Вільялос. Справа наліво на виставці: дні до, під час та після вторгнення, з надією на світле майбутнє
The Scope та Untitled
Прямо через дорогу від THE BIG FAIRs організатори проводять найбільший на сьогоднішній день ярмарок в Маямі, в якому беруть участь понад 283 галереї з 38 країн і територій, українська Voloshyn gallery виставила художників Лесю Хоменко, Микиту Кадана, Марію Сулименко та Миколу Рідного.
На NADA (стенд 7.12) Sapar Gallery з Нью-Йорка представила роботи Зінаїди та Ірини Максимових. До презентації увійшли роботи з проекту під назвою “Без жінок”, який є центральним у персональному павільйоні Зінаїди, що є супутньою подією Венеціанської бієнале 2022 року. Обидві художниці повернулися в Україну і наразі працюють у Києві та Львові, часто без електрики, опалення та води.
Spectrum Miami + Red Dot Miami (Wynwood)
Ярмарок Spectrum, що проходить в культовому готелі Mana Wynwood в самому серці процвітаючого мистецького району Вінвуд, а також сестринський ярмарок Red Dot Miami, пропонує унікальну можливість налагодити зв’язок з українськими галереями та художниками в цьому році.
Rudenko Art Pro представила українського художника Едварда Бєльського, полотна якого поєднують в собі риси експресіонізму та української ікони, в його роботах можна вловити смиренний погляд Мадонни.
Поруч з великими полотнами та офортами стояли бронзові скульптури українського художника Майка Ренарда, які уособлювали неоднозначність цінностей.
Мультидисциплінарний художник Лесь Панчишин привіз до Маямі свою яскраву кольорову палітру для різних способів самовираження. Кращі традиції Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва імені Івана Труша та його славетного вчителя Тараса Левківа.
Південноукраїнська школа представлена художниками Антоном Остромецьким, випускником Одеського художнього училища ім. Грекова, Оксаною Хамнаєвою та Юлією Гржмеле з Миколаєва, яка зараз проживає в Німеччині.
Aqua Art MIAMI в готелі Aqua
Цей енергійний ярмарок став місцем призначення для впливових колекціонерів і професіоналів мистецтва, багато з яких мігрують з сестринських ярмарків Aqua, Art Miami і CONTEXT, зручно розташованих між Венеціанською набережною і набережною Макартура, а також Art Basel Miami Beach, який знаходиться всього в декількох кварталах від готелю.
Абсолютно унікальний арт-ярмарок, який незмінно залишається вірним своєму почерку – розслабленій, але енергійній атмосфері, що викликає повагу. На першому поверсі Black & White – концептуальний проект “Ікони на ящиках від боєприпасів” Соні Атлантової та Олександра Клименка.
З 2015 року українські художники Соня Атлантова та Олександр Клименко використовують дерев’яні фрагменти ящиків від боєприпасів, покинутих російськими солдатами на полях боїв в Україні, для написання ікон, а всі кошти від продажу передають мобільним шпиталям, які надають невідкладну медичну допомогу пораненим українським військовим та цивільним. Відтоді, як наприкінці лютого 2022 року Росія розпочала своє вторгнення в Україну, їхня робота залишається як ніколи актуальною.
Ікони на ящиках від боєприпасів перетворюють військовий мотлох, що пахне смертю, на життєстверджуюче мистецтво. Мовчазні свідки війни, вони стають символами життя, що долає жахіття війни. Вони уособлюють те, як насильство і біль можуть бути перетворені на мир і розраду, приносять надію на мир і справедливість у розтерзану війною країну і стають важливим джерелом фінансової підтримки кількох мобільних польових госпіталів, які роблять таку трансформацію можливою.
Мистецтво у приватній виставковій залі, яка відкрита у прекрасному внутрішньому дворику готелю South Beach – Kedria Art представляє скульптури Олега Кедрі та Миколи Ходорковського (1969 р., Україна – 2022 р., США).
І, звичайно, The Gateway NFT NOW був дійсно цікавим та інформативним для всіх цілей як для мистецтвознавця, так і для розвитку знань про нову епоху мистецтва та перспективи розвитку техніки.
Зустрічі та топ-лот онлайн аукціону Christie’s 3.0 NFT Даніїла Криворучка “Наступна хвиля” з Pace Gallery та Snark.art.
Нове ім’я та нова колекція Аніти Мурнієкс (@anitamurnieks) – засновниці бренду цифрової стійкої розкішної моди і її перша колекція – некомерційна, присвячена збору коштів для України.
Я хотіла би подякувати всім художникам, Домінго Сапаті Хорді Моллі та галереям, які піднімають свій голос на захист несправедливих жертв жахливих воєн. Всі вони зробили синій та жовтий кольори кольорами 2022 року як символи Свободи.
І останнє, але не менш важливе – дві креативні роботи на мішеневому папері від арт-руху IQTargets Андрія (ABHINAVA) Чорновіла, закріплені на легких рюкзачках Adidas, які були представлені на всіх заходах та в галереях з самого початку Тижня мистецтва. Це символ міграції багатьох українців, які змушені були взяти з собою лише найнеобхідніше, але при цьому залишилися сильною та потужною нацією.
Ми хочемо подякувати всім українським художникам, представленим на Арт Базелі, але не названим у цій статті.
Автори: Надія Чорновіл, Олександра Бичкова
Арт новини
Подружжя може заплатити $250 000, щоб видалити мурал Бенксі з будинку
Для тих, хто займається мистецтвом, прокинутися і виявити, що ти є власником нової роботи потайливого вуличного художника Бенксі, було б мрією, що здійснилася. Але, згідно з повідомленням в газеті Sun, британська пара стала жертвою “живого кошмару” відтоді, як Бенксі намалював майже 20-футову чайку на стіні їхнього будинку в Саффолку.
Відтоді, як у 2021 році Бенксі прикрасив їхній будинок гігантським водоплавним птахом, домовласники, Гаррі та Гокеан Куттси, потерпають від вандалів і змушені або платити за охорону та збереження птаха, що коштує майже 50 000 доларів на рік. В іншому випадку, вони могли б видалити мурал, що може коштувати до чверті мільйона доларів.
В інтерв’ю “Таймс” пан Куттс сказав:
“Спочатку це було неймовірно, але з розвитком подій це стало надзвичайно напруженим. Я не впевнений, що Бенксі усвідомлює непередбачувані наслідки для власників будинків. Якби ми могли повернути час назад, ми б це зробили”.
Хулігани, які намагалися зафарбувати мурал, злодії, які відколювали зафарбовані фрагменти, щоб продати їх у Facebook, тріщини в стіні та члени окружної ради – це лише деякі з неприємностей, з якими довелося зіткнутися Куттсам. Після крадіжки їм довелося за власний кошт найняти охоронця, який би наглядав за муралом вночі.
Єдиний вихід, кажуть Куттси, – це зняти 22-тонну фреску, а для цього за останній місяць довелося “зміцнити її 12 шарами смоли, скловолокна і п’ятьма тоннами сталі, а також використовувати 40-футовий кран, щоб забрати її”.
Куттси сподіваються продати масивну роботу, щоб компенсувати витрати в 250 000 доларів.
“Ми звичайні люди, – сказав пан Куттс в інтерв’ю виданню Sun, – тож ми хотіли б продати її і щось на цьому заробити”.
У 2021 році мурал Бенксі із зображенням молодої дівчини, яка використовує велосипедну шину як обруч, був знятий з цегляної стіни в Ноттінгемі, Англія, і проданий за шестизначну суму галереї Brandler Galleries, що базується в Брентвуді, Англія.
Арт новини
Житель Флориди врізався в 13-метрову скульптуру Ханта Слонема – другий акт арт-вандалізму цього місяця
Дерек Алан Модрок, 49-річний житель Флориди, зізнався, що врізався на своєму автомобілі у високу синю скульптуру кролика під назвою “Громобій” американського художника Ханта Слонема, повідомила поліція на початку цього тижня. Скульптура, вартість якої оцінюється в 300 000 доларів, знаходилася в парку Джастіна Фліппена в місті Вілтон Манорс, на північ від Форт-Лодердейла.
Модрок також зізнався, що на початку цього місяця пошкодив ще один витвір мистецтва – статую ескімо роботи Крейга Берубе-Грея в сусідньому парку Рейчел Річардсон. Поліція заарештувала Модрока після того, як камери спостереження зафіксували його на місці злочину.
Слонем, зі свого боку, вперше почув про акт вандалізму, коли NBC Miami звернулася до нього за цитатою, і відтоді він займається розслідуванням нападу. Це не перший випадок, коли він втрачає витвір публічного мистецтва.
“11 вересня було гірше, я втратив 80-футову фреску”, – сказав Слонем дещо спантеличений тим, що цей вид насильства знову знайшов свій шлях до його роботи. “Я був просто шокований. Це така дивна річ, те, що це траплялося раніше, і те, що це сталося знову”.
На створення “Громобоя” заввишки 13 футів 7 дюймів, виготовленого з 6 500 шматочків блакитного скла, пішов рік, і його встановили в парку в травні 2022 року після того, як місцева галерея Art Gallery 21 домовилася з містом про позику скульптури з New River Fine Art у Форт-Лодердейлі. Скульптура мала переїхати до ботанічного саду, але ці плани наразі призупинилися. Слонем і члени комісії вивчають роботу, щоб з’ясувати, чи можливий ремонт, оскільки робота зазнала серйозних структурних пошкоджень. Слонем сказав, що знадобиться ще кілька днів, щоб з’ясувати, що можна зробити.
Незважаючи на стан цензури мистецтва у Флориді, здається, що Модрок не був мотивований поточним політичним кліматом. NBC Маямі повідомили, що Модрок розповів місцевій поліції, що він обрав цю роботу, оскільки парк, в якому він проживав, був названий на честь Джастіна Фліппена, колишнього мера маєтку Вілтон, якого Модрок звинуватив “у тому, що ми чуємо птахів”. Парк був названий на честь Фліппена після його раптової смерті у 41 рік від аневризми.
“Це дійсно дивно, тому що я пташиний фрік, – сказав Слонем. “У мене багато домашніх птахів, до сотні, і цей хлопець не любив мера через усіх птахів?” Невідомо, чи знав Модрок про любов Слонема до птахів, чи це був збіг обставин.
Модрок вже має судимість, він відсидів три роки в окрузі Бровард за продаж кокаїну. Модрока звинувачували за трьома пунктами кримінальних злочинів у зв’язку з його нещодавньою серією актів вандалізму.
Арт новини
В Одесі відновили міжнародний культурний центр UNION
В Одесі відновили міжнародний культурний центр UNION, який працював у місті ще на початку XX століття. Там розташовані художні галереї, конференц-зали, літературний клуб, виставковий простір та великий концертний зал.
Центр був побудований саме з культурною метою, ще у 1902 році архітектором Троупянським. Проєкт передбачав будівництво будівлі з приміщеннями для аудиторій, бібліотеки, читальні та концертної зали. Проте згодом будівля занепала і заклад припинив свою діяльність. У відновленні пам’ятки архітектури взяли участь представники одеського бізнесу та культурні діячі. А віра у перемогу України та розуміння важливості підтримки культури нашої країни, не дозволили припинити реставраційні та відновлювальні роботи навіть після початку повномасштабної війни. Почесним гостем урочистого відкриття міжнародного культурного центру UNION став Курт Волкер – видатний американський дипломат. Пан Волкер, який відомий своєю послідовною і системною діяльністю, спрямовану на підтримку України, взяв участь у засіданні ООН – Одеського обʼєднання національностей в культурному центрі UNION та разом з мером Одеси Геннадієм Трухановим урочисто відкрив залу «Euroatlantic event hall». Саме в Одесі, на сцені UNION, колишній представник Держдепу сказав що, на його думку, після війни Україна буде стрімко розвиватися та стане прикладом розвитку і за декілька років стане розвиненою інноваційною “зіркою Європи”.
Для поціновувачів мистецтва UNION відкрився виставкою “Українське мистецтво. Шлях нескорених”, на якій представлені картини та скульптури українських митців, створені іменитими й молодими художниками різних поколінь за останні 50 років. Виставка охоплює понад 300 робіт майже 20 сучасних авторів. Експозиції розкривають смисли та динаміку творчості митців, чиї твори прикрашають музейні колекції різних країн світу — від Одеського художнього до спекотного Катару та музею Гуггенхайма у Нью‒Йорку.
Експозиція демонструє багатогранність українського мистецтва та показує його зв’язок з минулим і сучасністю. Кожна робота в колекції стає символом, що кодує певну інформацію та ідею, адже сьогодні, українська культура втілює поняття свободи, а українське мистецтво крокує шляхом вільних людей.
Відвідувачі виставки матимуть змогу прослідкувати, як один простір стає основою для різних видів візуального мистецтва, включаючи живопис, скульптуру та фотографію. Експозиція охоплює безліч різноманітних стилів, таких як нонконформізм, сюрреалізм, абстракціонізм, імпресіонізм та класична реалістична школа.
Культурна дипломатія та збереження культурної ідентичності в сучасній Україні набуває особливої актуальності, оскільки війна що триває сьогодні, не лише конфлікт зброї та території, це також війна культур та наративів.
Відкриття нового культурного центру в Одесі є відображенням віри у потужну роль культури та дипломатії у будівництві нашого майбутнього. Адже сьогодні, Україна й Одеса продовжують прокладати шлях до нових горизонтів свободи, демократії та творчості, залишаючи свій незабутній слід у світовій історії.
Одеський культурний центр UNION стає місцем, де зустрічаються люди з різних куточків світу, об’єднані мистецтвом і спільною метою — надихати та змінювати світ навколо нас.
Відвідати виставку можна за таким графіком: вівторок – неділя з 11.00 до 19.00, більше інформації на сайті закладу – https://unionart.com.ua/.
До експозиції увійшли роботи: Віталія Алікберова, Святослава Барабаша, Сергія Гуменюка, Анни Кулагіної, Таісії Капустаринської, Володимира Крані, Юрія Крука, Ігоря Летинського, Галини Лєкарєвої-Нікітіної, О. Новаєва, Сергія Папроцького, Кліма Степанова, Ірини Сушельницької, Вадіма Суворова, Віктора Тиблевича, Андрія Черновіла, Олени та Володимира Іллічових.